FacebookTwitter

Instalacja wideodomofonu

By on mar 28, 2014 in Domofony i Wideofony | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Wiele osób stara się zabezpieczyć przed nieproszonymi gośćmi. Jednym ze sposobów jest zamontowanie wideodomofonu, czyli udoskonalonej wersji domofonu, który zainstalowany jest przy wejściu na posesję lub do domu. Umożliwia to kontrolę wchodzących osób, co zwiększa nasze bezpieczeństwo. Wersji i możliwości rozbudowy systemu jest wiele i nie trzeba się ograniczać jedynie do podstawowych rozwiązań.

Komponenty

Wideodomofon składa się z monitora, zewnętrznej stacji video i zasilacza. Istnieje jednak możliwość zamontowania dodatkowych kamer i monitorów, co stworzy wewnętrzny system interkomowy. Dodatkowa przystawka pamięci pozwoli również na rejestrację obrazów podczas naszej nieobecności.

Montaż

Należy unikać instalowania monitora i kamery w miejscu szczególnie narażonym na działanie bezpośredniego promieniowania słonecznego, kurzu, opadów, a także wibracji i wstrząsów.

Aby połączyć monitor z kamerą wymagane jest zastosowanie przewodu czterożyłowego. Dobrze również przewidzieć dodatkowe dwie żyły do podłączenia zamka drzwiowego. Przy połączeniu standardowym kablem telefonicznym optymalna odległość kamery od monitora wynosi 50 m. Przy większej odległości dobrze zastosować kabel koncentryczny. Jeżeli planujemy przewody przeprowadzić pod ziemią należy również pamiętać, aby były to odpowiednie kable zewnętrzne.

Kolejnym krokiem jest montaż monitora na ścianie w domu (zgodnie z instrukcją), do którego podłączamy przewody. Zasilacz monitora może być podłączony do zwykłego gniazdka 230 V.

wideodomofon

Kamera

Kamera powinna być zamocowane na wysokości ok. 1,60 m. Zalecane jest również zamontowanie specjalnej osłony zabezpieczającej przed zaciekami i opadami. Warto mieć na uwadze, że istnieją zarówno panele natynkowe, jak i podtynkowe. W drugim przypadku konieczne jest wykonanie otworu, w którym urządzenie będzie się znajdować. Przy obu jednak rozwiązaniach kamerę z panelem mocujemy przy użyciu zwykłych kołków.

Po podłączeniu kabli, wyregulowaniu pola widzenia kamery (jeżeli posiada taką funkcję) i założeniu panelu czołowego montaż wideodomofonu można uznać za zakończony.

Zamek drzwiowy osobno

Należy jednak pamiętać, że w większości przypadków elektryczny zamek drzwiowy nie należy do wyposażenia videodomofonu i trzeba go zakupić osobno. Podczas montażu, z uwagi na różne rozwiązania połączeń, należy również ściśle stosować się do zaleceń producenta zawartych w instrukcji montażu.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *