FacebookTwitter

Monitoring domu, czyli czuwanie nad bezpieczeństwem majątku

By on kw. 3, 2014 in Monitoring | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

W wielu przypadkach zamontowanie kamer w obejściu domu skutecznie odstrasza złodziei, włamywaczy i innych intruzów. Monitoring powoli przestaje też być domeną hipermarketów, dużych kompleksów budowlanych, banków, itp. i coraz częściej takie zabezpieczenia można zauważyć wokół zwykłych domów jednorodzinnych.

Jakość HD

Skończyły się czasy, kiedy mimo zainstalowanych kilku kamer, które uchwyciły nieproszonego gościa, nie dało się rozpoznać jego twarzy, co często uniemożliwiało podjęcie stosownych działań i schwytanie złodzieja. Nowoczesne systemy nadzoru wideo w celu identyfikacji osób stosują najczęściej jakość Full HD, dzięki wykorzystaniu kamer megapikselowych.

Dzięki dobrej jakości obrazu możliwe jest także odczytanie tablic rejestracyjnych (nawet z dużej odległości), rozpoznanie znaków szczególnych osób, elementów ubrań, itp., które ułatwią identyfikację podejrzanych osób.

cctv

System

Aby monitoring oferował odpowiednią jakość nie wystarczą jednak tylko same kamery. Wymagany jest również optymalny dobór złączy i przewodów, a także urządzeń zasilających. Ważne jest również określenie zagrożeń, jakie mogą występować wokół danego obiektu.

Cyfrowe kamery (najnowocześniejsze rozwiązania) posiadają swój własny adres IP i stronę internetową. Mają również możliwość zdalnego sterowania obiektywem w każdym kierunku oraz funkcję automatycznego włączania podczerwieni.

System monitoringu może być także wyposażony w bardzo czułe mikrofony, co dodatkowo podnosi poziom bezpieczeństwa naszego domu i może przydać się w momencie wyjaśniania niepożądanych wizyt. Kamery można zaprogramować tak, aby monitorowały daną strefę i wyczuwały ruch, co w zwykłych kamerach nie było możliwe bez centralnego urządzenia, które przetwarzało obraz.

Zaletą najnowszego typu systemu jest możliwość jego łatwej rozbudowy. W porównaniu do kamer analogowych nie jest wymagane podłączanie dodatkowej sieci przewodów. Kamery IP podłączone są bezpośrednio do sieci komputerowej za pośrednictwem kabla Ethernet.

file000457360086

Mobilnie

Niektórzy producenci zagwarantowali nawet możliwość sterowania kamerą z dowolnego miejsca na ziemi poprzez tablet lub telefon. Wymagana jest jedynie specjalna aplikacja, która umożliwia taką kontrolę bez konieczności użycia komputera. Jest to jednak rozwiązanie dla bardzo wymagających klientów, którzy na bieżąco chcą kontrolować, co dzieje się wokół ich domu. Cyfrowe kamery dysponują także funkcją alarmowania przez e-mail.

Monitoring domu i ogrodu zwiększa poczucie bezpieczeństwa i działa odstraszająco na potencjalnych złodziei. Zaletą najnowszych rozwiązań jest również możliwość zdalnego sterowania kamerą i idealna jakość obrazu, co nie czyni już z nich urządzeń bezużytecznych w kluczowych momentach.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *