FacebookTwitter

Rodzaje kłódek

By on kw. 13, 2014 in Bramy wjazdowe i garażowe, Zabezpieczenie Przed Włamaniem | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Co było pierwsze – kluczyk czy kłódka? Zapewne ta druga, mamy tylko nadzieję że zanim zamknięto nią jakąkolwiek bramę, ktoś już postarał się o sposób otwarcia. Dzisiaj przejrzymy różne modele i wersje kłódek, tak by lepiej dobrać konkretną do swoich potrzeb.

Kłódki są z nami od wieków, nie tylko jako fizyczne zabezpieczenie, ale także jako symbol długotrwałej miłości czy dyskrecji. Były używane już w w późnych latach dynastii Han (200 lat p.n.e.), wraz z rozwojem techniki stawały się coraz bardziej skomplikowane. Niektóre z mechanizmów z epoki Renesansu to prawdziwe cuda miniaturowej inżynierii.

Dzisiaj możemy podzielić kłódki na różne rodzaje ze względu na zastosowane mechanizmy i materiały.

 zabezpieczenie bramy

Zatrzask

Zdecydowanie najpowszechniejszym modele to wersje pałąkowe, czyli zaopatrzone w półokrągły bolec. Niekiedy jest on wysuwany i zatrzaskiwany, może także działać na zasadzie obrotu. Jeśli boimy się, że włamywacze poradzą sobie wyrywając pałąk, zaopatrzmy się w kłódkę trzpieniową. Te solidne modele maja odsłonięty tylko część bolca, uniemożliwiając jego zniszczenie. Mniej popularnym, ale jeszcze spotykanym, jest model okrągły, w którym pałąk jest integralną częścią kłódki.

 zabezpieczenie domu

Materiał

Im solidniejszy metal wykorzystany do konstrukcji, tym kłódka wytrzymalsza, nie trzeba tego wyjasniać. Wyróżniamy więc żeliwne oraz mosiężne, z czego większą odpornością mogą wykazać się te drugie. Jeśli interesuje cię najlepsze zabezpieczenie, zaopatrz się w kłódkę z hartowanym pałąkiem, jeszcze bardziej odpornym na próby przecięcia. W Polsce obowiązuje system atestów antywłamaniowych, wedle nich mechanizmy opatrzone literą C uchronią nas przed próbą sforsowania zamka.

Modyfikacje

Jeśli i nawet to cię nie uspokoi, zainwestuj w specjalne wrzeciądze, które zamontowane po bokach utrudnią dostanie się do wnętrza twojej blokady. Na rynku znajdziesz także różne zamki, jednak nie spodziewamy się byś chciał skorzystać w domu i jego okolicach z wersji z kodem. Jeśli mechanizm jest narażony na warunki atmosferyczne, możesz zainwestować w model wodoodporny. Jeśli nie chcesz wydawać więcej, pozostań przy zaślepce na zamek.

Bogaty wybór kłódek znajdziesz pod tym linkiem.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *