FacebookTwitter

Jaką ościeżnicę do drzwi wewnętrznych wybrać?

By on lis 11, 2015 in Bez kategorii | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

O funkcjonalności i ładnym wyglądzie drzwi wewnętrznych decydują między innymi ościeżnice. Odpowiednio dobrane powinny komponować się z drzwiami pod względem estetycznym oraz funkcjonalnym. Na co zwrócić uwagę dobierając ościeżnice?

Podczas zakupu nowych drzwi zazwyczaj skupiamy się przede wszystkim na wyborze samego skrzydła. Powinniśmy jednak mieć świadomość, że właściwie dobrane ościeżnice odrywają bardzo istotną rolę w aranżacji wnętrza, ponieważ eleganckie obramowanie najlepiej podkreśli walory drzwi.

Rodzaje ościeżnic

Podstawowy podział ościeżnic, uwzględniający ich konstrukcję, wyróżnia ościeżnice stałe i regulowane. Ościeżnice stałe mają konkretną szerokość i są dopasowane do standardowej grubości murów w budowanych współcześnie domach i mieszkaniach.

Natomiast ościeżnice regulowane umożliwiają ich dopasowanie do różnych wymiarów, co jest dużym ułatwieniem szczególnie w przypadku niestandardowej grubości ścian. Co ważne, ościeżnice regulowane montuje się łatwiej niż stałe, mają szersze zastosowanie w porównaniu, a także gwarantują uzyskanie atrakcyjnego efektu końcowego.

W jakich miejscach ościeżnice stałe są lepsze?

Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że ościeżnice regulowane są lepszym rozwiązaniem, niekiedy warto jednak zamontować obramowanie stałe. Ten rodzaj ościeżnic sprawdzi się przede wszystkim w niewielkich pomieszczeniach, w których tego typu obramowanie może prezentować się zbyt masywnie.

Czasem z ościeżnic regulowanych musimy też zrezygnować z powodów technicznych. Będzie to konieczne między innymi w przypadku, w którym drzwi znajdują się przy styku ścian prostopadłych, co uniemożliwia zamocowanie opasek mocujących.

Na co zatem należy zwrócić uwagę przy zakupie ościeżnic? Uwzględnijmy takie parametry, jak grubość muru, wielkość przestrzeni oraz lokalizację otworu drzwiowego. Ponadto postarajmy się, by obramowanie dobrze komponowało się ze wnętrzem i wykazywało dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *