FacebookTwitter

Odwodnienie działki – o czym należy pamiętać

By on sie 15, 2016 in Bezpieczeństwo | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Nadmiar wód opadowych oraz wysoki poziom wód gruntowych na działce może być bardzo kłopotliwy. Na podmokłym terenie trudno się poruszać, a wilgoć może również mieć negatywny wpływ np. na fundamenty budynku. Dlatego tak ważne jest przygotowanie skutecznego odwodnienia.

Aby poradzić sobie z nadmiarem wody na działce mamy do dyspozycji dwa sposoby. Wody gruntowe odprowadzimy za pomocą drenażu opaskowego, z kolei do pozbycia się wód opadowych zalegających na działce zastosujemy odwodnienia liniowe.

Odwodnienie liniowe

dachówki

Ten system odprowadzający wodę opadową składa się z kilku elementów. Są to specjalne korytka przykryte rusztem, do których spływa woda. Możemy je umieścić przed wejściem do domu oraz wzdłuż podjazdu. Od korytek odchodzą rury drenowe, które odprowadzają wodę do burzówki lub do zbiorników. Na rusztach, które mogą mieć różne formy, zatrzymują się np. liście i inne większe zabrudzenia. Ponadto system powinien być wyposażony w studzienki rewizyjne, które umożliwią oczyszczanie go z różnych zanieczyszczeń, a w efekcie na udrożnienie odpływu.

Przygotowując odpływ liniowy zwłaszcza na dużych powierzchniach, należy pamiętać o odpowiednim nachyleniu korytek, jak i samego terenu. Jest to szczególnie istotne w przypadku podjazdów garażowych. Artykule http://przegladbudowlany.com/o-czym-pamietac-przygotowujac-podjazd-do-garazu.php przeczytamy o zasadach wykonania podjazdu z kostki brukowej.  

Drenaż opaskowy

odwodnienie

Ten rodzaj odwodnienia powinien zostać wykonany jeszcze na etapie budowy domu. Ury drenażowe układa się bowiem wzdłuż fundamentów i obsypuje gruboziarnistym żwirem, który zapewni wodzie możliwość odpływania do rur.

Cenna deszczówka

W okresie letnim warto zastanowić się nad gromadzeniem wody opadowej w specjalnych zbiornikach. Można ją wykorzystać do podlewania ogrodu, ponieważ ma odpowiednie ku temu ph i w efekcie ograniczymy wydatki związane ze zużyciem wody w gospodarstwie domowym.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *