Cieknący kran to z pozoru błaha usterka, która oprócz tego, że irytuje, przyczynia się do wyższych rachunków za zużycie wody. Jeśli jesteś majsterkowiczem, z pewnością samodzielnie wymienisz uszkodzony element. Wystarczy, że kupisz nowy komplet uszczelek i skorzystasz z narzędzi takich jak klucz uniwersalny, płaski śrubokręt i klucz imbusowy.
Pierwszym krokiem do rozwiązania problemu jest znalezienie przyczyny nieszczelności kranu. Woda może przeciekać przez wylewkę, nakrętkę wylewki, z pokrętła lub z głowicy. Po określeniu „punktu zapalnego” należy zakręcić dopływ wody i spuścić pozostałą ilość wody z instalacji sanitarnej. Wymieniając uszczelkę należy pamiętać, że powinna być ona tego samego rozmiaru, co poprzednia zepsuta. W przeciwnym przypadku, po wymianie kran dalej będzie przeciekał.
Wymiana głowicy
Nowoczesne baterie łazienkowe z jednym uchwytem trudno naprawić i czasami jedynym rozwiązaniem jest wymiana całej baterii na nową. Możesz spróbować dokręcić głowicę. Przez naprawą należy zakręcić dopływ wody i zacząć zdejmować zaślepkę. Dzięki temu dostaniesz się do śruby wewnętrznej – odkręca się ją kluczem nimbusowym. Pozwoli to na demontaż klamki, pierścienia i nakładki. Wymień zepsutą głowicę na nową i zamontuj uchwyt.
Wymiana uszczelki
Awaria armatury może być spowodowana także uszkodzoną uszczelką. Wymianę warto rozpocząć tak jak w poprzednich przypadkach – należy zakręcić dopływ wody, zdjąć dźwignię i osłonę, po czym sprawdzić stan uszczelki. Jeśli to nie pomoże, może okazać się, że przyczyną awarii jest uszkodzenie mechaniczne kranu. Cieknący kran mógł zostać uszkodzony podczas zbyt intensywnego przykręcania części. Zawsze pozostaje także poproszenie o pomoc specjalisty, który w bardzo szybkim czasie zdiagnozuje problem, wskaże co kupić i wymieni uszkodzony element w szybkim czasie.