Łazienka jest najbardziej narażonym na wilgoć wnętrzem naszego domu czy mieszkania. Z tej racji potrzebne jej będzie specjalne traktowanie. O czym nie powinniśmy zapomnieć planując wymarzoną łazienkę?
Zadbaj o bezpieczeństwo związane z elektrycznością
To podstawa! Duża ilość wilgoci tworzy środowisko szczególnie niebezpieczne dla źle zabezpieczonych sprzętów gospodarstwa domowego. Jeśli jesteśmy na etapie projektowania łazienki, przyjrzyjmy się czy na pewno instalacja elektryczna przewiduje wystarczającą ilość wyodrębnionych obwodów. Osobny powinien być na oświetlenie, osobny na gniazda sieciowe, osobny do każdego z odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia: pralki, zmywarki, suszarki do ubrań, bojlera.
Na czym polega hydroizolacja?
W największym skrócie – na zabezpieczeniu przed wodą. Wykańczając łazienkę konieczne jest użycie specjalnych preparatów do użytkowania w tym pomieszczeniu – odpowiednich farb, środków do gruntowania, płytek ceramicznych o niskiej nasiąkliwości wodnej (mniejszej lub równej 3%), specjalnych fug, silikonów i preparatów do zaimpregnowania drewna, jeśli przewidujemy podłogę z egzotycznego drewna. Czym się charakteryzują powyższe produkty?
Po pierwsze, są dzięki swoim składnikom przygotowane na przebywanie w zawilgoconych pomieszczeniach i mają w sobie zabezpieczenia przed skutkami wilgoci – mamy tu na myśli ochronę przed grzybami i pleśnią, które są niestety częstymi, choć nieproszonymi gośćmi na źle dobranych fugach czy silikonie nie przeznaczonym do pomieszczeń sanitarnych. Usunięcie zainfekowanych fragmentów jest żmudne, nierzadko kosztowne i często sprowadza się do usunięcia całych partii fugi czy masy uszczelniającej i uzupełnienia braków odpowiednim produktem.
Kilka przydatnych drobiazgów
Wybierając sprzęt AGD do naszej łazienki zapytajmy o zabezpieczenia, w jakie wyposażone są poszczególne urządzenia. Mogą to być blokady pracy na wypadek nagłej przerwy w dostawie wody lub specjalne czujniki odcinające pracę układu elektrycznego urządzenia w przypadku zalania. Wybierając gniazda sieciowe nie kieruj się tylko wyglądem, ale funkcjonalnością i bierz pod uwagę tylko te, które wyposażone są w uchylną klapkę.
W każdej łazience przydadzą się dodatkowe uchwyty w pobliżu muszli toaletowej, brodzika lub wanny. Z pewnością docenią ich obecność osoby starsze. Każda wanna czy brodzik powinny mieć matę antypoślizgową. Funkcję tę na podłodze przejmą dywaniki (szczególnie będą one potrzebne na lakierowanych deskach podłogowych). Z kolei najmłodszym warto sprezentować nie tylko przeznaczoną tylko dla nich matę antypoślizgową ze specjalnymi przyssawkami w fantazyjnych wzorach, ale także blokady na szuflady i drzwiczki w meblach łazienkowych. Dla dzieci w pewnym wieku niezbędna będzie specjalna blokada do muszli toaletowej – przedmiotu wielkiego zainteresowania każdego poznającego świat malucha.