FacebookTwitter

Kiedy przewód kominowy działa prawidłowo?

By on mar 28, 2014 in Bezpieczeństwo | 0 comments

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

Komin prawidłowo zaprojektowany, zbudowany i eksploatowany zapewnia nam i bezpieczeństwo, i wygodę zarazem. O czym powinniśmy pamiętać, aby zapewnić sobie spokojny sen i dobre samopoczucie?

Żeby przewód kominowy działał prawidłowo, powinien być pozbawiony wad konstrukcyjnych. Te usunąć czy skorygować jest bardzo trudno, a czasem nie jest to w ogóle możliwe bez gruntownej przebudowy. Czego musimy koniecznie dopilnować? Możliwych niebezpieczeństw jest wiele, wymieńmy przykładowo jego niewłaściwe rozmiary czy nieprawidłowe usytuowanie względem elementów konstrukcyjnych budynku. Te często są wykonane z materiałów łatwopalnych i jeśli pomiędzy nimi a kominem nie ma bezpiecznej odległości, łatwo o nieszczęście. Oczywiście projekt powinien być zgodny z aktualnymi wymaganiami Prawa Budowlanego.

Jeśli nie dopilnujemy właściwej budowy komina, na przykład zgodności z właściwym planem budowy, będziemy mieć do czynienia z wadami wykonawczymi. Ich skutki mogą być opłakane, grozi nam tu na przykład zaczadzenie jako efekt powstałych nieszczelności. Dzięki nim w razie pożaru dym zamiast wydostawać się na zewnątrz przez komin, znajdzie się w innych pomieszczeniach. Kolejnymi skutkami nieszczelności przewodu kominowego mogą być zawilgocenie ścian i ich zagrzybienie.

Ale my sami również mamy pole do popisu jeśli chodzi o dbałość o ten element naszego domu. Wady eksploatacyjne, jakie mogą się nam przydarzyć to na przykład używanie jako opału niewystarczająco suchego drewna (niesezonowanego), czego skutkiem będzie naciek smoły w przewodzie kominowym. Poza nieprzyjemnym zapachem eksploatacja takiego komina będzie nieefektywna, a usunąć powstałą warstwę smoły będzie bardzo trudno.

konserwacja przewodów kominowych

Co możemy jeszcze zrobić, aby uchronić się przed błędami i niedopatrzeniami? Ważne jest, aby umożliwiać przeprowadzanie okresowych przeglądów instalacji kominowej. Nadzór nad stanem technicznym i okresowa konserwacja należy do kominiarzy. I chociaż z obowiązku umożliwienia im przeglądu zwolnieni są mieszkańcy starych budynków (których nie przebudowywano w ostatnich latach), właśnie oni w pierwszej kolejności powinni zabiegać o wizytę specjalistów. Ewentualne wieloletnie zaniedbania mogą być przyczyną o wiele bardziej dramatycznych konsekwencji niż nieodpowiednia wentylacja i brak ciągu w kominie.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *