Ile to razy słyszy się o pożarach, jakie wywołane są zwarciami instalacji elektrycznej? Na pewno zbyt często, co tylko pokazuje, że ten problem występuje, ale też jest to realne zagrożenie, jeśli chodzi o utratę mienia czy życia. Właśnie dlatego nie powinniśmy bagatelizować tej sprawy i pomyśleć o kontroli instalacji elektrycznej.
Co mówią przepisy?
Zarządca lokali mieszkalnych powinien raz na pięć lat dokonywać przeglądu instalacji elektrycznej. Niby nie jest to zbyt często, jednak już taka przezorność może wystarczyć, by uratować komuś życie. Oczywiście jest to szczególnie ważne w kontekście starych zabudowań i kamienic, gdzie stan instalacji może pozostawiać wiele do życzenia. Sprawdzona podczas takiego przeglądu powinna być izolacja kabli, stan uziemienia, jak również zastosowane urządzenia. Wiecej ciekawych informacji znajdziesz też w artykule Dlaczego kontrola instalacji elektrycznej jest tak ważna?
Jak to wygląda w praktyce?
Trzeba jednak powiedzieć, że lokali, jakie pozostają całkowitą własnością spółdzielni, jest już coraz mniej. Częściej bowiem spółdzielnia jest jedynie współwłaścicielem, ponieważ poszczególne mieszkania są wykupione przez osoby prywatne. Tutaj właśnie powstaje problem odpowiedzialności za tego typu przepisy, jakie nie są tak do końca oczywiste. Warto też dodać, że właściciele domów jednorodzinnych również nie mają obowiązku przeprowadzenia takich kontroli, jednak dla własnego dobra warto się na nią zdecydować.
O czym warto wiedzieć na etapie planowania instalacji elektrycznej?
Na pewno już na etapie planowania instalacji warto uwzględnić nie tylko aktualne zapotrzebowanie, lecz również możliwe większe obciążenie sieci, na skutek zakupu dodatkowych urządzeń w domu. Tak samo na etapie planowania warto uwzględnić odpowiednią ilość obwodów jednofazowych i trójfazowych. Im większy metraż, tym będzie ich więcej. Przykładowo, w mieszkaniu o metrażu do 50 metrów kwadratowych powinno ich być przynajmniej trzy. Dziś już w przypadku instalacji używa się przewodów miedzianych, które są bezpieczniejsze, dlatego warto pomyśleć o wymianie tych aluminiowych.
Również warto uwzględnić ochronę przeciwprzepięciową, jaka uchroni nasz sprzęt elektryczny w razie ewentualnej awarii. Nie zapomnijmy również, by w miejscach narażonych na wilgoć, stosować zabudowane wyłączniki, gniazdka i inne elementy, jakie mogą być przyczyną porażeń. Warto o tym pamiętać.